Timeline: Start date - October 2018, End date - December 2020
OGP Thematic Areas: სერვისების ხელმისაწვდომობა, ანგარიშვალდებულება, ჩართულობა
Lead Agency: ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში ნაწილობრივ შესრულდა, რადგან არ არის დამტკიცებული მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის ადაპტირებისთვის საჭირო სატენდერო წინადადება და შესაბამისად, არ დაწყებულა შენობის ადაპტირებისთვის საჭირო შესაბამისი სამუშაოები.
საანგარიშო პერიოდში სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების შესრულებაში ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია აქტიურად თანამშრომლობდა USAID/GGI-სთან. შედეგად, განხორციელდა მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებაში და მომზადდა ტექნიკური დავალების (სატენდერო წინადადების) პროექტი, რომელიც მერიას მიეწოდა განსახილველად. მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის ადაპტირება შშმ პირთა მოთხოვნების შესაბამისად მერიის მიერ სატენდერო წინადადების დამტკიცების შემდგომ დაიწყება.
ნაწილობრივ შესრულდა
3.1.1. მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებით
ჩატარებულია მუნიციპალიტეტების ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებით
შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამა დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში (GGI) (განხორციელების მხოლოდ პირველი და მეორე ეტაპი)
საანგარიშო პერიოდში სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული აქტივობების შესრულებაში ახალციხის მუნიციპალიტეტის მერია აქტიურად თანამშრომლობდა USAID/GGI-სთან. შედეგად, განხორციელდა მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებაში და მომზადდა ტექნიკური დავალების (სატენდერო წინადადების) პროექტი, რომელიც მერიას მიეწოდა განსახილველად.