Lead Agency: სსიპ – იუსტიციის სახლი
დასრულდა done iconსრულად შესრულდა
საანგარიშო პერიოდში იუსტიციის სახლის მიერ ჩატარდა საჭიროებების კვლევა, რომელმაც გამოავლინა ის გამოწვევები, რომლის წინაშეც დგანან შშმ პირები იუსტიციის სახლის სერვისებით სარგებლობისას და ასევე, იუსტიციის სახლის თანამშრომლები შშმ პირთათვის მომსახურების გაწევის დროს. საჭიროებების კვლევის ფარგლებში, თბილისში, ქუთაისსა და ბათუმში  ადგილობრივი შშმ პირებისა და იუსტიციის სახლის თანამშრომლების მონაწილეობით გაიმართა ფოკუს ჯგუფები. ასევე, ჩატარდა ინტერვიუები და მრგვალი მაგიდის დისკუსიები დარგის ექსპერტებისა და იუსტიციის სახლის მენეჯერული რგოლის წარმომადგენელთა მონაწილეობით.
საჭიროებების კვლევის შედეგებსა და საუკეთესო პრაქტიკაზე დაყრდნობით, მოწვეულმა ექსპერტებმა, შეიმუშავეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მომსახურების სახელმძღვანელო. დოკუმენტი იუსტიციის სახლის თანამშრომლებისთვის განსაზღვრავს სტანდარტებს, თუ როგორ მიაწოდონ სერვისები შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს. სახელმძღვანელო ასევე გაჯერებულია პრაქტიკული სავარჯიშოებითა და კვლევის შედეგად გამოვლენილი ინფორმაციით. აღსანიშნავია, რომ საჯაროდ ხელმისაწვდომია როგორც სახელმძღვანელო, ასევე მისი აუდიო ვერსია.
სახელმძღვანელოში მოცემული ქცევისა და კომუნიკაციის წესები უკვე ინტეგრირებულია იუსტიციის სახლის  მომსახურების ხარისხის სტანდარტში, რომელიც მომსახურების მიწოდების პროცესის  მარეგულირებელ ძირითად დოკუმენტს წარმოადგენს და  სავალდებულოა ყველა თანამშრომლისათვის. მისი მიზანია იმ ზოგადი ქცევისა და კომუნიკაციის წესების განსაზღვრა, რომელთა დაცვა ხელს შეუწყობს იუსტიციის სახლის მომხმარებლისათვის სახელმწიფო და კერძო სერვისების მაღალი ხარისხით მიწოდებას, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების რეალიზაციასა და საზოგადოებრივ ცხოვრებაში ჩართულობას.
შექმნილ სახელმძღვანელოზე დაყრდნობით შემუშავდა ტრენინგ მოდული „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მომსახურება იუსტიციის სახლში“. ტრენინგების ციკლის ფარგლებში, საანგარიშო პერიოდში სულ გადამზადდა იუსტიციის სახლის 750 თანამშრომელი. ტრენინგების უკუკავშირის ანალიზის საფუძველზე, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მომსახურების შესახებ ცოდნის დონე გაიუმჯობესა თანამშრომელთა 94%-მა.
საანგარიშო პერიოდში სპეციალურად იუსტიციის სახლისათვის შეიქმნა 400 ტერმინის შესაბამისი ახალი ჟესტი. ახალი ჟესტები ხელმისაწვდომია ჟესტური ენის ლექსიკონში, რომელიც შეიცავს გრაფიკულ გამოსახულებებს, ასევე, შექმნილია შესაბამისი ჟესტების ამსახველი ვიდეომასალა.
ჟესტური ენა შეისწავლა თბილისის იუსტიციის სახლის 20-მა თანამშრომელმა, რომლებიც შშმ პირებს უკვე თარჯიმნის გარეშე ემსახურებიან. აღნიშნულმა მნიშვნელოვნად გააუმჯობესა შშმ პირების საჭიროებებზე მორგებული სახელმწიფო სერვისების მიწოდების ხარისხი.
იუსტიციის სახლში არსებული შშმ პირთათვის ადაპტირებული სერვისების შესახებ მოსახლეობის, განსაკუთრებით შშმ პირებისა და მათი ოჯახის წევრების, ცნობიერების ამაღლების მიზნით, უწყების მიერ შემუშავდა საინფორმაციო მასალები და ვიზუალური კონტენტი: ლიფლეტები, ბროშურები და პოსტერები. აღნიშნული მასალები შემდგომი გავრცელების მიზნით, მიეწოდა სხვადასხვა ორგანიზაციას. დამატებით, ყველა საჭირო მასალა გამოქვეყნდა იუსტიციის სახლის ვებგვერდსა და სოციალურ ქსელებში.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით განსაზღვრულ ვადებში სრულად შესრულდა, რადგან განხორციელდა სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ყველა ეტაპი.
Contact point: ნატალია აბაშმაძე - სსიპ იუსტიციის სახლის აღმასრულებელი დირექტორის მოადგილე
1.1 საჭიროებების კვლევა (შშმ პირთა უშუალო მონაწილეობით ფოკუს ჯგუფებისა და მრგვალი მაგიდის ფორმატში)