Lead Agency: ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერია
დასრულდა done iconსრულად შესრულდა
საანგარიშო პერიოდში USAID/GGI-ის დაქირავებული ექსპერტის მიერ განხორციელდა საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებაში მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი და მომზადდა შესაბამისი ანგარიში.
გამომდინარე იქიდან, რომ ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერიამ მიიღო გადაწყვეტილება მერიის შენობის ცვლილებასთან დაკავშირებით, წარმოდგენილი ვალდებულების დარჩენილი ორი ეტაპი (საჭიროებების განსაზღვრა და შენობის ადაპტაციისთვის საჭირო ტექნიკური დავალების შემუშავება და შენობის ადაპტირება შშმ პირთა მოთხოვნების შესაბამისად) საანგარიშო პერიოდში ვერ განხორციელდა, რადგან მერიას გადაეცა ახალი შენობა, რომელიც უკვე ადაპტირებულია შშმ პირთა საჭიროებებზე, შესაბამისად, ვალდებულების მიზანი მიღწეულია.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულებით გათვალისწინებული მიზანი მიღწეულია, რადგან ქ. ქუთაისის მერიის ახალი შენობა ადაპტირებული იქნება შშმ პირთა საჭიროებებზე, შესაბამისად, ვალდებულების სტატუსად განისაზღვრა სრულად შესრულდა.
3.2.1. მუნიციპალიტეტების ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებით
ჩატარებულია მუნიციპალიტეტების ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი საქართველოში არსებული კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებით
შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამა დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში (GGI) (განხორციელების მხოლოდ პირველი და მეორე ეტაპი)
ქუთაისის მუნიციპალიტეტის მერია
საანგარიშო პერიოდში USAID/GGI-ის დაქირავებული ექსპერტის მიერ განხორციელდა საქართველოს კანონმდებლობით განსაზღვრულ მოთხოვნებთან მიმართებაში მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული შენობის შესაძლებლობების ანალიზი და მომზადდა შესაბამისი ანგარიში