Lead Agency: საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო
დასრულდა done iconუმეტესწილად შესრულდა
აღსანიშნავია, რომ საანგარიშო პერიოდში, 2019 წლის დასაწყისიდან, სასამართლო ხელისუფლების გამჭვირვალობისა და ხელმისაწვდომობის გასაუმჯობესებლად დაიწყო ახალ ვებგვერდზე მუშაობა, რათა ერთიან პლატფორმაზე თავმოყრილიყო ყველა ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილებები. 2019 წლის გაზაფხულს საქართველოს უზენაეს სასამართლოს, სსიპ - საერთო სასამართლოების დეპარტამენტსა და საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს შორის გაფორმდა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელიც გულისხმობდა სასამართლო გადაწყვეტილებების საერთო ბაზისა და საძიებო სისტემის შექმნას.
გამომდინარე იქედან, რომ სასამართლოების გადაწყვეტილების გამოქვეყნებისთვის შექმნილი თავდაპირველი ვებგვერდი (info.court.ge) ხარვეზებით ფუნქციონირებდა, გადაწყდა ახალი პლატფორმის შექმნა - www.ecd.court.ge, რომელიც 2019 წლის ივნისში ამოქმედდა სატესტო რეჟიმში.
სამოქმედო გეგმის შესაბამისად, საანგარიშო პერიოდში აღნიშნულ ვებგვერდზე გამოქვეყნებულია სამივე ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიმდინარე, 2019 და 2018 წლებში მიღებული გადაწყვეტილებები და დანერგილია ერთიანი ბაზის საძიებო სისტემა. არქივის ვებგვერდზე ატვირთვისთვის განსახორციელებელი აქტივობები დაიწყება მას შემდეგ, რაც დაშტრიხვის პროცედურასთან დაკავშირებით შესაბამისი საკანონმდებლო აქტი დამტკიცდება. ვებგვერდის სრულად ამოქმედება დამოკიდებულია სხვადასხვა გარე ფაქტორზე და მიმდინარე წლის ბოლოს იგეგმება.
საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, ვებგვერდზე წარმოდგენილი დოკუმენტები დაშტრიხულია პერსონალური ინფორმაციის დაცვის უზრუნველსაყოფად. მომხმარებელს საშუალება აქვს სასამართლოს გადაწყვეტილება გადმოტვირთოს და იხილოს როგორც ბეჭდურ, ისე ტექსტურ ფორმატში.
• სასამართლო აქტები (სამივე ინსტანცია)
სამივე ინსტანციის სასამართლოს აქტების მოძებნა შესაძლებელია საქმის ნომრისა და დოკუმენტზე მინიჭებული შტრიხ-კოდის (იგივე ბარ-კოდის) მეშვეობით
• საჯარო შეტყობინებები (სამივე ინსტანცია)
საჯარო შეტყობინებების მოდულის მეშვეობით შესაძლებელია სასამართლოს მიერ მხარისათვის გასაჯაროებული ყველა საჯარო შეტყობინების მოძებნა. საჯარო შეტყობინებების მოძებნა შესაძლებელია შემდეგი პარამეტრებით: ✓ საქმის ნომერი ✓ შეტყობინების გამოქვეყნების თარიღი/პერიოდი ✓ კონკრეტული სასამართლოს დასახელება ✓ საჯარო შეტყობინების ტიპი ✓ საჯარო შეტყობინებაში მონაწილე მხარის/ადრესატის დასახელება.
გარდა ზემოთ მოცემული პარამეტრებისა, სისტემაში მითითებულია შეტყობინებების პერიოდი. შესაბამისად, ეს მოდული სრულად არის ამოქმედებული.
• სასამართლო სხდომები (სამივე ინსტანცია)
ვებგვერდზე ხელმისაწვდომია საქალაქო/რეგიონული, სააპელაციო და უზენაეს სასამართლოში დაგეგმილი სხდომების შესახებ ინფორმაცია. სასამართლო სხდომების ძიება შესაძლებელია შემდეგი პარამეტრების მიხედვით: