Commitment: სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიან ბაზაში გამოქვეყნება და საძიებო სისტემის შექმნა
Commitment Description: სასამართლო გადაწყვეტილებების პროაქტიული ხელმისაწვდომობა გამჭვირვალე სასამართლო სისტემის უმნიშვნელოვანესი კომპონენტი და წინაპირობაა. საქართველო იმ გამონაკლის ქვეყნებშია, სადაც ღია მმართველობის სამოქმედო გეგმის განხორციელებაში სასამართლო ხელისუფლებაც მონაწილეობს. საქართველოს უზენაესმა სასამართლომ ღია მმართველობა საქართველოს 2016-2017 წლების სამოქმედო გეგმის ფარგლებში საერთო სასამართლოებში გადაწყვეტილებების ხელმისაწვდომობის წესები, ძირითადი მიმართულებებისა და პრინციპების დადგენის ერთიანი სტანდარტი ჩამოაყალიბა. წესის დამტკიცების შემდგომ საერთო სასამართლოებში დაიწყო გადაწყვეტილებების გამოქვეყნების ერთიანი წესის დანერგვა და სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიანი რეესტრის ვებგვერდის - www.info.court.ge-ს გაუმჯობესებისთვის საჭირო სამუშაოები.
სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციით და ღია საზოგადოების ფონდის (OSGF) ინიციატივით, საქართველოს ღია მმართველობის 2018-2019 წლების გეგმა ითვალისწინებს სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიან ბაზაში გამოქვეყნებასა და მათი ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას, რაც სასამართლო სისტემის გამჭვირვალობას, ანგარიშვალდებულებასა და ეფექტიანობის გაუმჯობესებას შეუწყობს ხელს. სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში ვალდებულება საქართველოს უზენაესი სასამართლოსგან საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ გადაიბარა. Outcome: სასამართლო გადაწყვეტილებების ერთიანი ბაზა შექმნილია