Lead Agency: ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერია
დასრულდა done iconსრულად შესრულდა
USAID/GGI-ის მხარდაჭერით, 2019 წელს ქ. ბათუმის მუნიციპალიტეტის მერიამ შექმნა ელექტრონული პლატფორმა idea.batumi.ge, რომელიც მონაწილეობითი ბიუჯეტირების ერთერთ მექანიზმს წარმოადგენს და მოქალაქეებს პროექტების წარდგენის შესაძლებლობას აძლევს. ვებგვერდისა და რეგულაციების შესახებ ბრძანების პროექტი შეთანხმდა სამოქალაქო მრჩეველთა საბჭოსთან. გამოიცა მერის ბრძანება, რომელიც მონაწილეობითი ბიუჯეტირების განხორციელების წესს არეგულირებს.
ვალდებულებით გათვალისწინებული განხორციელების ეტაპების შესაბამისად, ჩამოყალიბდა და ამოქმედა 14 საუბნო კავშირი, რომელთა თავმჯდომარეები და მმართველი საბჭოს წევრები ტენდერში გამარჯვებული არასამთავრობო ორგანიზაციის ა(ა)იპ სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტის მიერ გადამზადდნენ. ორგანიზაციამ შეხვედრები გაიმართა ,,შენი იდეა ბათუმის მერს" პროექტით დაინტერესებულ პირებთან, მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლებთან. მოქალაქეების მიერ წარდგენილი 35 პროექტიდან ქ. ბათუმის მრჩეველთა საბჭოს მიერ შეირჩა 10 საუკეთესო. საბოლოოდ, 2 ათასზე მეტმა ბათუმის მოქალაქემ ხმის მიცემით გამოავლინა 3 გამარჯვებული. მუნიციპალიტეტის 2019 წლის ბიუჯეტში მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პროცესის დროს გამოვლენილი პროექტების განსახორციელებლად გათვალისწინებულია 120 ათასი ლარი. ამჟამად მიმდინარეობს პროექტების განხორციელების სამუშაოები.
რაც შეეხება საინფორმაციო კამპანიას, დაიგეგმა და განხორციელდა რიგი აქტივობები: მომზადდა საინფორმაციო ბროშურები და პოსტერები, სოციალურგვერდებზე (Facebook-სა და Instagram-ზე) შეიქმნა სპეციალური გვერდები, მომზადდა 8 სატელევიზიო და 2 რადიო გადაცემა, გამოქვეყნდა 5 სტატია, ასევე, პროექტის განხორციელების ეტაპების შესახებ დამზადდა ვიდეორგოლი. მოქალაქეებთან გაიგზავნა მოკლე ტექსტური შეტყობინებები.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში სრულად შესრულდა, რადგან განხორციელებულია სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ყველა ეტაპი.