Lead Agency: მთავრობის ადმინისტრაცია
დასრულდა done iconსრულად შესრულდა
ვალდებულებით შესრულების მიზნით, ცვლილება შევიდა ნორმატიული აქტების შესახებ საქართველოს ორგანულ კანონში. შედეგად:
• შესაბამისი საკანონმდებლო ინიციატივები შეფასდება ხარჯების, სარგებლისა და რისკების მიხედვით;
• უზრუნველყოფილი იქნება რეგულირების შედეგების უკეთესი გააზრება (ვინ მიიღებს სარგებელს, ვინ იტვირთავს ხარჯს), ასევე - პირდაპირი და ირიბი ზეგავლენების იდენტიფიცირება;
• დაინტერესებულ მხარეებთან მუდმივი კონსულტაციების გზით გაიზრდება კანონშემოქმედებითი პროცესის გამჭვირვალობა.
კანონში განხორციელებული ცვლილების პარალელურად, საანგარიშო პერიოდში დასრულდა საკანონმდებლო აქტების რეგულირების ზეგავლენის შეფასების სახელმძღვანელო მეთოდოლოგიის შემუშავება, რომელიც მთავრობას დასამტკიცებლად 2019 წლის ბოლოს წარედგინა. აღნიშნული საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 17 იანვრის N 35 დადგენილებით დამტკიცდა. დადგენილება განსაზღვრავს RIA-ს განხორციელების წესსა და პირობებს. ამავე დადგენილებით განისაზღვრა საკანონმდებლო აქტების ნუსხა, სადაც ცვლილების შეტანის შემთხვევაში, სავალდებულოა RIA- ჩატარება.
დადგენილებასთან ერთად მთავრობას წარედგინა რეგულირების ზეგავლენის შეფასების ტექნიკური სახელმძღვანელო, რომელიც უკვე დამტკიცებული ნორმატიული ჩარჩოს ფარგლებში რეგულირების ზეგავლენის შეფასების წარმართვისა და შესაბამისი ანგარიშის მომზადების პროცესში სათანადო დახმარებას გაუწევს ცენტრალური და ადგილობრივი დონის ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს, როგორც საკანონმდებლო ინიციატივის ავტორებს.
RIA-ს პრაქტიკაში დანერგვის ხელშეწყობის მიზნით, სსიპ - საქართველოს იუსტიციის სასწავლო ცენტრის ბაზაზე 2020 წლის გაზაფხულიდან დაიწყება სამართალშემოქმედებაზე პასუხისმგებელი 60-მდე საჯარო მოხელის გადამზადება. აღნიშნული მიმართულებით საჯარო მოხელეთა შესაძლებლობების გაძლიერებას მუდმივი ხასიათი ექნება და შესაბამისი ტრენინგები რამდენიმე ეტაპად ჩატარდება. გარდა ამისა, RIA-ს სტანდარტებთან დაკავშირებით საკანონმდებლო და აღმასრულებელ ხელისუფლებას შორის საერთო მიდგომებზე შეჯერების მიზნით, დაგეგმილია სამუშაო შეხვედრები პარლამენტის წევრებისა და პარლამენტის აპარატის თანამშრომელთა მონაწილეობით.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება სრულად შესრულდა, რადგან განხორციელებულია სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ყველა ეტაპი.
8.1 საკანონმდებლო აქტების შეფასებისა და მონიტორინგის საკანონმდებლო რეგულირების მიზნით კანონპროექტის შემუშავება
საკანონმდებლო აქტების შეფასებისა და მონიტორინგის შესახებ კანონპროექტი საქართველოს მთავრობისთვის განსახილველად წარდგენილია
იუსტიციის სამინისტრო
საანგარიშო პერიოდში დასრულდა საკანონმდებლო აქტების რეგულირების ზეგავლენის შეფასების სახელმძღვანელო მეთოდოლოგიის შემუშავება, რომელიც მთავრობას დასამტკიცებლად 2019 წლის ბოლოს წარედგინა. აღნიშნული საქართველოს მთავრობის 2020 წლის 17 იანვრის N 35 დადგენილებით დამტკიცდა.