მშვიდობა, სამართლიანობა და ძლიერი ინსტიტუტები
Lead Agency: სსიპ – იუსტიციის სახლი
საანგარიშო პერიოდში, ვებ-გვერდისა და მობილური აპლიკაციისათვის პროგრამული უზრუნველყოფის შემუშავების პროცესში, პასუხისმგებელი უწყების მიერ კონსულტაციები გაიმართა უსინათლო, მობილობის შეზღუდვის მქონე პირებთან და აგრეთვე ყრუთა კავშირის წარმომადგენლებთან, რათა პროგრამა მაქსიმალურად ყოფილიყო მორგებული შშმ პირთა საჭიროებებს. გარდა ამისა, საანგარიშო პერიოდის მნიშვნელოვანი ნაწილი დაეთმო ტექნიკურ ჯგუფებთან (პროგრამისტები, ტექნიკოსები) კონსულტაციებსა და შეხვედრებს, რათა შემუშავებულიყო პროგრამის ისეთი აღწერილობა, რომელიც მაქსიმალურად დაზოგავდა ადამიანურ რესურსსა და მომხმარებლისთვისაც მარტივად გამოსაყენებელი იქნებოდა.
სამოქმედო გეგმის მოქმედების ვადის დასასრულს, შემუშავებულია პროგრამული უზრუნველყოფის შინაარსი და ვიზუალური მხარე. გარდა ამისა, გაფორმებულია ხელშეკრულება და მიმდინარეობს მისი შესყიდვის პროცესი. 2020 წელს იგეგმება პროგრამული უზრუნველყოფის ინტეგრირება სსიპ „იუსტიციის სახლის“ ვებ-გვერდთან, რომელიც თავსებადია ნებისმიერ მობილურ მოწყობილობასთან. შესაბამისად, მომხმარებელს შეეძლება ვებ-გვერდის საშუალებით უკუკავშირის დამყარება.
გეგმის მოქმედების ვადებში პასუხისმგებელი უწყების მიერ არ განხორციელებულა სენსორული მონიტორებისა და საჭირო ტექნიკის შესყიდვა, რადგან პროგრამული უზრუნველყოფის გარეშე მომხმარებლები ვერ შეძლებდნენ უკუკავშირის დამყარებას, შესაბამისად, უწყების ინფორმაციით, განხორციელების ამ ეტაპზე, სენსორული მონიტორების შესყიდვა უშედეგო იქნებოდა. ამავე მიზეზით, საანგარიშო პერიოდში პასუხისმგებელი უწყების მიერ არ განხორციელებულა საზოგადოების ინფორმირება პლატფორმის შესახებ და არ ჩატარებულა შესაბამისი ფოკუს-ჯგუფები.