• საკონტაქტო ინფორმაცია (ხელმძღვანელობაზე/წარმომადგენლობაზე უფლებამოსილი პირი, სახელი და გვარი).
აღნიშნული ფორმის გამოყენებით სააგენტო შეძლებს საზოგადოებას წარუდგინოს სახელმწიფო საწარმოთა სურათი უნიფიცირებული სახით, შემდგომი გამოყენების მიზნით. გამართული ანგარიშგებისა და მონიტორინგის სისტემის დანერგვა კი უზრუნველყოფს სახელმწიფო საწარმოების ეფექტურ მართვას.
აგრეთვე, საანგარიშო პერიოდში შემუშავდა, "50%-ზე მეტი სახელმწიფო წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული საწარმოების მართვის" სახელმძღვანელოს პროექტი, რომელიც  განსაზღვრავს სახელმწიფო საწარმოთა მართვის ძირითად პრინციპებსა და საფუძვლებს. კორპორატიული/50%-ზე მეტი სახელმწიფო წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული საწარმოების მართვის სახელმძღვანელოს დამტკიცება დამოკიდებულია, "მეწარმეთა შესახებ" საქართველოს ახალი კანონის მიღებაზე. კანონის მიღების შემდეგ, ნორმატიული აქტის ცალკეული პრინციპები ასახული იქნება საწარმოების მართვის სახელმძღვანელოში.
სამდივნოს შეფასებით, ვალდებულება გეგმით გათვალისწინებულ ვადებში სრულად შესრულდა, რადგან განხორციელებულია სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ორივე ეტაპი.
15.1. სახელმწიფოს 100% წილობრივი მონაწილეობით მოქმედი საწარმოებისთვის სააგენტოს მიერ განხორციელდება უნიფიცირებული შაბლონის შემუშავება, სადაც წარმოდგენილი იქნება ინფორმაცია საწარმოს სახელწოდების, საკონ
სახელმწიფო 100% წილობრივი მონაწილეობით დაფუძნებული საწარმოების შესახებ უნიფიცირებული შაბლონის მიხედვით ინფორმაცია გამოქვეყნებულია სააგენტოს ვებ.გვერდზე.