Commitment: საზოგადოების მიერ მდგრადი განვითარების მიზნების მონიტორინგი
საქართველოს მთავრობამ გაერო- მდგრადი განვითარების მიზნების (SDGs) ნაციონალიზაციისა და დანერგვის პროცესი 2015 წლიდან, ხოლო უშუალოდ განხორციელების ფაზა 2018 წლიდან დაიწყო. ხანგრძლივი კონსულტაციების შედეგად, ქვეყნის გამოწვევებისა და ეროვნული კონტექსტის გათვალისწინებით მდგრადი განვითარების 17-ვე მიზანი და 93 ამოცანა განისაზღვრა ეროვნულ პრიორიტეტად. მდგრადი განვითარების მიზნების ეროვნული დოკუმენტში თითოეული სექტორული ამოცანის შესრულება გაიწერა დროში და დადგინდა 200 ინდიკატორის საბაზისო და სამიზნე მაჩვენებლები 2030 წლისთვის.
ეროვნული დოკუმენტის კომპლექსურობის გათვალისწინებით, მონიტორინგისა და ანგარიშგების პროცესის გამარტივებისა და უწყებათაშორისი კოორდინაციის ხარისხის გაუმჯობესებისათვის საჭირო გახდა საერთო ელექტრონული პლატფორმის შექმნა. სისტემა გამჭვირვალეს გახდის ქვეყანაში მიზნების შესრულების პროცესსა და მიღწეულ შედეგებს, ამასთან, მიზნებსა და ამოცანებს დააკავშირებს ქვეყნის შიდა პოლიტიკის დოკუმენტებთან და ხელმისაწვდომს გახდის ინფორმაციას არსებულ სახელმწიფო ფინანსურ რესურსებზეც.