საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ, როგორც ღია მმართველობა საქართველოს (OGP) მაკოორდინირებელმა უწყებამ, „ღია მმართველობა საქართველოს“ ფორუმს უმასპინძლა
ფორუმი საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა გახსნა. ნათია მეზვრიშვილმა „ღია მმართველობის” პროცესის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და ფორუმის წევრებს ადმინისტრაციის სამომავლო გეგმები გააცნო.
„ჩვენ აგვირჩიეს მმართველი კომიტეტის წევრად და ვეცდებით ღია მმართველობის პრინციპების დანერგვის მიმართულებით კიდევ უფრო აქტიურები ვიყოთ. მომავალი წლიდან პროცესები მაქსიმალურად გააქტიურდება სხვადასხვა ფორმატში, იქნება ეს უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭო, თუ მსგავსი ფორუმები. პროცესის ფორმალიზების მიზნით უკვე შედგა რამდენიმე შეხვედრა, ვინაიდან ვფიქრობთ, ფორმალური მხარის მოგვარება პროცესებს მეტ ლეგიტიმაციას მისცემს და რაც მთავარია, გაზრდის სამინისტროების, მაღალი თანამდებობის პირების ჩართულობას. ეს მნიშვნელოვანია, რათა პროცესში ჩართულ ორგანიზაციებს ჰქონდეთ შესაძლებლობა, თავიანთი მოსაზრებები კონკრეტულ რეფორმებთან დაკავშირებით , უშუალოდ გადაწყვეტილების მიმღებ პირებთან გააჟღერონ”, - განაცხადა ნათია მეზვრიშვილმა.
მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსმა ასევე ყურადღება გაამახვილა არსებული სამოქმედო გეგმის შესრულების მდგომარეობასა და სამომავლო გეგმებზე. ნათია მეზვრიშვილის განმარტებით, დაგეგმილი აქტივობები მსხვილ რეფორმებზე ორიენტირებული, ქმედითი და ამავდროულად - შესრულებადი იქნება და ამ პროცესში მესამე სექტორის მხარდაჭერას დიდი მნიშვნელობა ენიჭება.
„ღია მმართველობა - საქართველოს“ სამდივნომ ფორუმს ღია მმართველობის საკოორდინაციო პროცესის გასაძლიერებლად ახალი ინიციატივები წარუდგინა, მათ შორისაა, ღია მმართველობის საკითხებზე მთავრობის პირველი მაღალი რანგის სათათბირო ორგანოს შექმნა. ფორუმმა საბჭოს ფორმატზე, მანდატსა და საქმიანობის წესზე იმსჯელა.
სამდივნომ ფორუმს 2018-2019 წლების სამოქმედო გეგმის მონიტორინგის შედეგები გააცნო. შეხვედრაზე ვალდებულებების შესრულების პროგრესის შესახებ პასუხისმგებელმა უწყებებმა ზეპირი ანგარიშებიც წარადგინეს და არსებულ გამოწვევებზე ფორუმს ინფორმაცია მიაწოდეს.
ფორუმის მონაწილეებმა ახალი სამოქმედო გეგმის შემუშავების კალენდარი და სამომავლო ნაბიჯებიც განიხილეს.
შეხვედრას ფორუმის წევრი საჯარო უწყებების, ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი ამერიკის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროექტი „დემოკრატიული მმართველობის ინიციატივა საქართველოში“ (GGI) მხარდაჭერით გაიმართა.
„ღია მმართველობის პარტნიორობა“ (OGP) აშშ-ისა და ბრაზილიის პრეზიდენტების ინიციატივით 2011 წელს დაფუძნდა და მისი მიზანია მთავრობათა გამჭვირვალობის, ანგარიშვალდებულებისა და ეფექტიანობის გაზრდა. საქართველო ერთ-ერთი პირველი ქვეყანა იყო, რომელიც OGP-ს 2011 წელს შეუერთდა. 2017-2018 წლებში საქართველო OGP-ის თავმჯდომარე ქვეყანა იყო და პარტნიორობის მეხუთე გლობალურ სამიტს თბილისში უმასპინძლა.
2019 წლის გაზაფხულიდან ღია მმართველობა საქართველოს კოორდინაციას ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია ახორციელებს. 2019 წლის აპრილში საქართველო OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრად 3 წლის ვადით აირჩიეს. საქართველოს მთავრობას მმართველ კომიტეტში მთავრობის ადმინისტრაციის უფროსი წარმოადგენს.

The Administration of the Government of Georgia, as an agency coordinating OGP Georgia, hosted the O
The Forum was opened by the Head of Administration of the Government of Georgia. Natia Mezvrishvili stressed the importance of the OGP process and introduced the future plans of the Administration to the members of the Forum.
“We have been elected as a member of the Steering Committee and we will try to be even more active in terms of implementation of open governance principles. The processes will become proactive in various formats, whether that be the OGP Georgia High-level Council or similar forums. To formalize the process, several meetings have already been held, as we believe that settling the formalities will make the processes more legitimate and, most importantly, will increase the involvement of high-ranking public officials. This is essential for the organizations involved in the process to be able to voice their opinions on concrete reforms immediately in front of the decision-makers”, stated Natia Mezvrishvili.
The Head of Administration of the Government of Georgia also highlighted the state of implementation of the current Action Plan and future plans. Natia Mezvrishvili explained that the planned activities will be efficient and feasible and will be focused on large scale reforms and the support of the Third Sector in the process will be of vital importance.
The Secretariat of OGP – Georgia proposed to the Forum new initiatives to strengthen the open governance coordination process, including the establishment of the first high-level advisory body of the Government working on open governance issues. The Forum discussed the format, the mandate, and the operational procedures of the Council.
The Secretariat presented the results of monitoring of the Action Plan for 2018-2019 to the Forum. The responsible agencies also made a briefing on the progress of fulfillment of commitments at the meeting and informed the Forum on current challenges.
The participants of the Forum also discussed the calendar of elaboration of a new Action Plan and the next steps.
The meeting was attended by the Forum member public agencies and representatives of local and international organizations.
OGP Georgia Forum was conducted with the support of the USAID-funded Good Governance Initiative (GGI) Project.
Open Government Partnership (OGP) was established in 2011 by the initiative of the Presidents of the US and Brazil and is aimed at the advance of transparency, accountability, and efficiency. Georgia was one of the first countries to join OGP in 2011. Georgia was the OGP Chair in 2017-2018 and hosted the 5th OGP Global Summit in Tbilisi.
Since the spring of 2019, OGP Georgia has been coordinated by the Administration of the Government of Georgia nationally and internationally. In April 2019, Georgia was elected as a member of the Steering Committee for a 3-year term. The Government of Georgia is represented in the Steering Committee by the Head of Administration of the Government of Georgia.