კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომა გაიმართა
სასტუმრო „რედისონში“ კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომა გაიმართა.
სხდომას ხელმძღვანელობდა იუსტიციის მინისტრი თეა წულუკიანი და ესწრებოდა საბჭოს წევრი უწყებების, კერძოდ, აღმასრულებელი, საკანონმდებლო და სასამართლო ხელისუფლების, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების და ბიზნეს სექტორის წარმომადგენელები.
შეხვედრის განხილვის მთავარი თემა ღია მმართველობა საქართველოს 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის პროექტი, ინფორმაციის თავისუფლების კანონპროექტის შემუშავების პროცესი და საჯარო სამსახურის რეფორმა იყო.
ანტიკორუფციული საბჭოს სამდივნომ საბჭოს წევრებს წარუდგინა ღია მმართველობა საქართველოს 2014 წლის საჯარო კონსულტაციების ანგარიში. შეხვედრები საქართველოს მასშტაბით 2014 წლის 15 მარტს დაიწყო და ამ ეტაპზეც გრძელდება. შეხვედრების მიზანია საზოგადოებისთვის ღია მმართველობა საქართველოს სამოქმედო გეგმის პროექტის გაცნობა, მასთან დაკავშირებით მოსაზრებების შეკრება და ღია მმართველობის პარტნიორობის შესახებ ცნობიერების ამაღლება. სამდივნომ საბჭოს წევრებს ასევე მიაწოდა ინფორმაცია ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის საქმიანობის შესახებ.
ანტიკორუფციული საბჭოს მდივანმა, რუსუდან მიხელიძემ სხდომის მონაწილეებს წარუდგინა ანტიკორუფციული საბჭოს 2013 წლის საქმიანობის შესახებ ანგარიში. საბჭოს წევრებმა ასევე ისაუბრეს ანტიკორუფციული სტრატეგიის განახლებისა და 2014-2016 წლების სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესზე.